Podle čeho se ve volbách rozhodovat


Není nejmenšího sporu o tom, že volby, zvláště ty parlamentní, jsou pro budoucnost naší země velmi důležité. Právě v nich se totiž rozhodne o tom, kam bude náš stát v příštích letech směřovat. Valná většina lidí má však velký problém v tom, že neví, kterou z mnoha politických stran vlastně volit. Většinou to totiž vypadá nikoliv na výběr nejlepšího kandidáta, nýbrž nejmenšího zla. A to rozhodně není dobré. Proto je dobré vědět, jak bychom se měli rozhodovat.

 

jak funguje politika

 

V první řadě bychom měli pustit z hlavy v podstatě veškeré kampaně, se kterými jednotliví politici přichází. Ty totiž slouží pouze k vytváření mediálního obrazu a se skutečností mají jen pramálo společného. Navíc často dobré strany nemají příliš dobré kampaně, a naopak. Často totiž spíše ukazují dovednosti marketingového týmu než dané strany.

 

Co bychom ale měli udělat je použít některou z volebních kalkulaček. Ty nám poměrně jasně ukážou, se kterou stranou či stranami se nejvíce ztotožňujeme. Samozřejmě je jasné, že shoda prakticky nikdy nebude 100 %, avšak pokud se blížíme vysoké shodě, je jasné, že jsme na dobré cestě.

 

odevzdávání volebního hlasu

 

Ovšem to, že se s danou stranou nejlépe shodneme, neznamená, že bychom ji měli volit. Problém je v tom, že zdaleka ne všechny otázky pro nás mají stejnou váhu. Některé jsou zkrátka důležitější, než jiné, a pokud se s ní shodneme sice v nedůležitých věcech, avšak v těch, které považujeme za zásadní, nikoliv, pak to asi pro nás nebude ideálním kandidátem.

 

Proto bychom měli provést i další krok, kterým je procházení webů jednotlivých stran. Měli bychom si všímat nejen toho, jak vypadají, především pak symboliky, ale především si přečíst jejich volební program. Všímejme si nejen toho, co v něm mají, ale také toho, jak jsou dané cíle reálné. Pokud je totiž již dopředu jasné, že není možné je splnit, pak by důvěryhodnost oné strany měla v našich očích klesnout. Vyberme si pak tu, která má reálné cíle, se kterými souhlasíme. To je to nejlepší řešení.