Čemu vděčíme za současný technologický pokrok


Jednou z věcí, které máme spojeny s dnešní dobou, je bezesporu rychlý technologický pokrok. Můžeme jej vidět například u mobilních telefonů. Ze starých tlačítkových přístrojů, které uměly pouze volat a posílat SMS se staly chytré mobilní telefony, které toho dovedou mnohem víc a jsou v podstatě kapesním počítačem.

 

Je však otázkou, čím je tento rychlý postup způsoben. Přeci jen není obvyklé, aby vše postupovalo tak rychle, jako to vidíme dnes. A rozhodně nejde jen o záležitost dnešní doby. Podobný vývoj můžeme pozorovat již posledních pár století, v podstatě od vynálezu parního stroje. Proč je tomu tak?
 

Odpověď je poměrně jednoduchá: pokrok plodí pokrok. Jednoduše řečeno, díky novým vynálezům můžeme dělat více objevů, které opět povedou k novým vynálezům. Tím se dostáváme do stále se rozšiřující spirály, ze které se jen tak nedostaneme.

 

technologie přináší i nebezpečí

 

K tomu navíc přispívá to, že nové vynálezy znamenají také nové peníze v ekonomice, neboť lidé si je budou kupovat, čímž bude mít vynálezce více peněz, a tedy bude moci vydávat nové vynálezy. Tak opět platí, že i v tomto ohledu pokrok vede k dalšímu pokroku.

 

Pak je tu ještě další věc, kterou bychom měli vědět: pokrok neroste lineárně, nýbrž exponenciálně. To může být také problém, neboť se snadno může stát, že budeme novými technologiemi přehlceni, případně že budou dávány na trh rychleji, než je stačíme zpracovat a integrovat do svého života.

 

pokrok vidíme i u počítačů

 

Jistě, tato fáze zatím nenastala, avšak není pochyb, že jsme tomu blízko. Je tedy potřeba mít se na pozoru a zvážit, zda skutečně všechny tyto nové chytré výrobky skutečně potřebujeme. Pokud o ně totiž nebude zájem, nebudou ani vyvíjeny. To je ostatně v současnosti asi jediný způsob, jak lze rychlost pokroku snížit na rozumnou míru. Otázkou je, zda to vůbec chceme. Problémy, které z toho vyplynou, totiž nelze příliš snadno řešit.