Aktuálně probíhá v našem obchodě inventura a zpracováváme objednávky z minulého týdne. Všechny objednávky od 13. září budou vyřízeny v týdnu následujícím. Děkujeme za pochopení.

Rhoeco: zasaďte si semínka

1. Podívejte se pod víčko: najdete tam tyčinku, na které jsou přírodním lepidlem nalepená semínka některých bylin z našich směsí – heřmánku, slézu, šalvěje, meduňky, tymiánu a yzopu. Lepidlo se v hlíně plně rozloží a funguje jako hnojivo. Semínka jsou určena k zasazení – nezkoušejte je jíst.

2. Naplňte prázdný obal od čaje zeminou a zasaďte tyčinku do hloubky zhruba 1 cm. Nedávejte ji moc hluboko – většina semen klíčí nejlépe ve vrchní vrstvě hlíny. Po zasazení navlhčete malým množstvím vody a umístěte na teplé a slunné místo. Rostliny vám nejlépe vzejdou na jaře nebo v létě. Při sázení v průběhu zimy nechte květináč v místnosti u zdroje přirozeného světla – nevystavujte ho nízkým teplotám (ideálně 18–25 °C) . Pokud chcete růst urychlit, překryjte květináč plastovou fólií nebo membránou, čímž vytvoříte dočasný „skleník“. Na tyčinku můžete napsat datum zasazení, abyste mohli lépe sledovat růst.

3. Denně zalévejte. Nepřelívejte květináč, semínka by mohla začít zahnívat. Nejlepší je zeminu rosit – voda se tak dostane ke všem semínkům rovnoměrně. Vhodná denní doba pro zalévání je brzy ráno nebo později večer. Udržujte půdu vlhkou. Růst bude trvat zhruba 7 až 20 dní, jeho rychlost závisí na mnoha faktorech, mj. hloubce zasazení, množství světla, přístupu vzduchu a teplotě.

reuse-biodegradable-package-organic-seed-stick-herbs

4. Až výhonky dosáhnou výšky 3–4 cm, přesaďte rostlinky do většího květináče nebo přímo na záhonek. Naše obaly jsou vyrobeny z biologicky rozložitelného, kompostovatelného materiálu. Ve vhodných podmínkách se tak v půdě beze zbytku rozloží. Vzhledem k tomu ale květináč nevydrží příliš dlouho poté, co rostliny vzejdou. Sledujte květináč a přesaďte jej, když začne jevit známky rozkladu. Ty se mohou lišit v závislosti na teplotě, vlhkosti a vystavení slunečnímu svitu, ale výška výhonků 3–4 cm bývá obvykle vhodným obdobím.

Pokud si chcete vyzkoušet celý proces výroby čaje, zkuste si bylinky sami usušit. Doba sklizně je u většiny bylinek v průběhu květu. Nasbírejte části rostliny, z kterých se vyrábí čaj (listy, květy, stonky) a usušte je v tmavé, dobře větrané místnosti. Uchovávejte je ve vzduchotěsné nádobě bez přístupu světla, aby si zachovaly své vlastnosti a účinek co nejdéle.

Který z čajů si vyberete?