Aktuálně probíhá v našem obchodě inventura a zpracováváme objednávky z minulého týdne. Všechny objednávky od 13. září budou vyřízeny v týdnu následujícím. Děkujeme za pochopení.

Jak poznáte kvalitní olivový olej?

Podle nabídky olejů v regálech supermarketů by mohl nepoučený zákazník nabýt dojmu, že olivový olej bez přívlastku je dostatečně dobrý, panenský možná až moc dobrý a extra panenský je jen takový extrabuřt pro extra zpovykané jazýčky. A olej z pokrutin by mohl být něco, co stojí za vyzkoušení.

Realita je ale trochu jinde: olivové oleje se dělí na lisované za studena a lisované za tepla. Panenské a extra panenské oleje se lisují výhradně mechanicky a za studena – výrobní postup je u obou druhů stejný; jestli si bude moci olej před název připevnit visačku „extra“, záleží výhradně na aciditě, tedy obsahu mastných kyselin. Panenské oleje mají aciditu od 1 do 2 % a hodí se především k tepelné úpravě, acidita extra panenských olejů nesmí být vyšší než 0,8 %. Extra panenský olivový olej Ageras v naší nabídce má garantovanou aciditu pod 0,4 %. A co kromě způsobu zpracování ovlivňuje aciditu? Odrůda oliv, vzdálenost, kterou musí urazit na místo zpracování, a určitý vliv má dokonce i počasí. V olivách nahnilých, natlučených nebo napadených škůdci totiž vznikají chemickými reakcemi mastné kyseliny, které aciditu tvoří.

nazar-hrabovyi-lIuxlN0zSjs-unsplash

Pokud se olivy zpracovávají za teploty vyšší než 25 °C, například když se olivy nebo lis polévají horkou vodou, nejde už o lisování za studena a takový olej nemůže být označován jako panenský. Po zahřátí je možné z oliv vytěžit více oleje, ten už však nebude mít požadovanou kvalitu ani chuť. „Olivový olej“ bez přívlastku, který se nechlubí označením „panenský“ ani „lisovaný za studena“, je tím pádem olejem rafinovaným. Acidita, která by byla v takovém případě mnohem vyšší, se v něm snižuje chemicky, stejně jako u oleje z pokrutin – to je ve své podstatě něco jako nechvalně proslulé kafe druhák, tedy znovu zalitý lógr. Pokrutiny jsou zbytky z prvního lisování, tj. olivová drť, která se znovu zpracovává při vysoké teplotě a s použitím chemických činidel. Pokud na obalu oleje najdete výraz „pomace“ nebo „sansa“ (pokrutiny anglicky, resp. italsky), vraťte ho zase zpátky do regálu :)

A ještě jeden faktor, na který byste měli brát zřetel: opravdu kvalitní extra panenský olivový olej na obalu kromě acidity uvádí také konkrétní odrůdu oliv, z kterých byl vyroben. Pokud není uvedena ani země původu, ale jen údaj typu „vyrobeno v EU“ nebo „vyrobeno z různých olivových olejů“, půjde bezpochyby o směs, a sami tušíte, že míchání různých olejů bez uvedení jejich původu nebude svědčit o kvalitě. Jaká lokalita v Evropě se pro olivy považuje za nejvhodnější? Díky dostatku slunce přirozeně nejlépe zrají co nejjižněji, což je na ostrově Kréta. Pověst nejkvalitnější odrůdy pro výrobu olivového oleje pak mají olivy Koroneiki.