Aktuálně probíhá v našem obchodě inventura a zpracováváme objednávky z minulého týdne. Všechny objednávky od 13. září budou vyřízeny v týdnu následujícím. Děkujeme za pochopení.

Hojník horský: jaká bylinka se skrývá pod označením řecký horský čaj?

„Řecký horský čaj“ je asi nejtajemnější přísada řeckých bylinných směsí. Název by naznačoval, že jde o hotovou čajovou směs, ale řecký horský čaj je samostatná léčivá a okrasná bylinka. Vlastně několik různých odrůd bylinek, všechny z nich ale patří do rodu Sideritis, česky hojník.

Depositphotos_115466098_xl-2015

S českým názvoslovím hojníku je to složitější – pravěpodobně proto, že u nás se vyskytuje jen jeden druh, hojník chlumní (Sideritis montana). Ten se někdy také překládá jako hojník horský, asi kvůli latinskému montana, jinde se ale setkáme s překladem hojník horský pro Sideritis scardica (jinde jako hojník makedonský) nebo se ztotožněním Sideritis scardica a Sideritis syriaca, tedy hojníkem syrským. V horském čaji Mountain značky rhoeco, kterou nabízíme na Zestó, jsou zastoupeny tři odrůdy hojníku: Sideritis scardica, Sideritis syriaca a Sideritis raeseri, z nichž všechny na stránkách rhoeco označují za horský čaj. Je to menší bylinkářský labyrint, ale důležité je, že všechny hojníky pocházejí z horských oblastí Balkánu, kde se jim dodnes daří nejlépe, a největší oblibě se těší právě v Řecku.

Sideritis znamená bohatý na železo, odvar z hojníku je tedy možné používat pro přírodní doplnění právě tohoto prvku. A český název hojník má také své opodstatnění: v dřívějších dobách se opravdu používal k hojení ran, a to například i u zraněných vojáků. Jednak urychloval regeneraci organismu, působil ale také antibakteriálně a zlepšoval jejich odolnost do příštích bojů; hojníku se proto někdy říkalo také čaj vojáků.

Blahodárné účinky řeckého horského čaje:

  • podporuje hojení ran
  • doplňuje minerály (kromě železa i zinek, hořčík, sodík, kobalt nebo měď), obsahuje antioxidanty
  • pomáhá při oběhových onemocněních, chudokrevnosti a potížích s prostatou
  • posiluje imunitu
  • pomáhá při kašli a nachlazení
  • je močopudný, podporuje funkci ledvin a pomáhá při problémech s trávením
  • bývá označován i za afrodiziakum
  • pomáhá zklidnit před spaním

Depositphotos_273147878_xl-2015

Čaj by se měl připravovat ideálně pouze z pouze z “vrcholků” bylin: květů, stonků a listů. Bylinky v čajích rhoeco nejsou ani mleté, ani drcené – snadno si tak můžete ověřit, že jejich čaj Mountain je opravdu plný květů a vrcholových lístků.